10'uncu sınıf kurul sınavlarına bugünden itibaren 16.09.445 öğrenci katılacak

hulya

New member
10. Sınıf veya Ortaokul Sertifikası (SSC) sınavı bugün (1 Mart) başlıyor ve 16.09.445 kadar öğrenci bu sınava kaydoldu.

Maharashtra Eyaleti Orta ve Yüksek Orta Öğretim Kurulu'na (MSBSHSE) göre, sınav eyaletteki 5.086 merkezde yapılacak ve öğrencilerin sınavdan yarım saat önce merkezde hazır bulunmaları gerekecek. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

Yetkililer, bu yıl sınava geçen yıla kıyasla 32.189 daha fazla öğrencinin katılacağını söyledi.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Maharashtra Eyaleti Orta ve Yüksek Orta Öğretim Kurulu'na (MSBSHSE) göre, sınav eyaletteki 5.086 merkezde yapılacak ve öğrencilerin sınavdan yarım saat önce merkezde hazır bulunmaları gerekecek.

Perşembe günü kentte bir basın toplantısı düzenleyen MSBSHSE başkanı Sharad Gosavi, “Kurul bu yıl da sınav süresini 10 dakika uzattı” dedi. Anuradha Meşe, sekreter; Konferansta Müsteşar Yardımcısı Manik Bangar ve diğer yetkililer hazır bulundu.

“Eyalet hükümeti tarafından Eğitim Hakkı Yasası (RTE) kapsamında özel okullara kabul edilen öğrenciler için 8. Sınıfa kadar ücret ödenecektir. Bu öğrenciler 9. Sınıfta bir devlet yatılı okuluna kabul edildiler ve dolayısıyla bu yıl sayı arttı” dedi Gosavi.

“Sınava yaklaşık 8.59.478 erkek öğrenci ve 7.49.911 kız öğrenci kaydoldu. Geçen yıl sınavlara 15.77.256 öğrenci katıldı. Aynı şekilde 56 öğrenci de transseksüel. 6.177 öğrenci 17 No'lu Formu özel modda doldurdu ve 8.156 öğrenci yeniden sınava giriyor” diye ekledi.

Sınav 26 Mart'a kadar devam ederken merkezlerde huzur ve güvenliğin sağlanmasına özen gösterildi.

Her merkezde dolandırıcılık olaylarını araştıracak bir ekip bulunacak. Bu amaçla eyalet yönetim kurulu ve kaymakamlardan 400'e yakın ekip, inceleme süresi boyunca sahada olacak.

Gosavi, “Ekip üyelerine kimlik kartları verildi. Eyalet kurulu departmanın yardım hattı numaralarını belirledi ve öğrenciler 020-25705271 veya 020-25705272 ile iletişime geçebilirler.”

12.sınıflarda uygulamalı ve sözlü sınav notları ile sınav süreci öğretmenler tarafından online olarak kayıt altına alınmaktadır. Dolayısıyla bu notlar derhal devlet otoritesinin kullanımına sunulur.

Gelecekte bir davranış kuralları getirilebilir. Ancak bunun 10. ve 12. Sınıf sınavlarının sonuçlarını etkilemeyeceğini söyleyen Gosavi, aksine öğrencilerin yüksek öğrenim fırsatlarına ulaşabilmesi için sonuçların erken açıklanması için çaba gösterileceğini söyledi.

10. Sınıf öğrencisi Shruti Rathi, “Revizyonum tamamlandı. Yönetim kurulunun iki bildiri arasında boşluk bırakması iyi bir şey, böylece iyi hazırlanmak için zamanımız olur.”