Acil Durumlara Karşı En Savunmasız Kuşlar: Rapor

hulya

New member
RESQ Charitable Trust'ın son yıllık raporu, geçen yıl hem Pune hem de Nashik bölgelerinde yardım alan 5.734 vahşi hayvandan 3.457'sinin (%61) kuş olduğunu ortaya koyuyor. Bu kuşların çoğu manjha yaralanmalarına, kazara yaralanmalara veya elektrik çarpmasına maruz kaldı. Raporda, her iki bölgede de insan-hayvan çatışmalarının artmasından arazi kullanımındaki değişiklikler, hayvan yaşam alanlarına tecavüz ve diğer bazı faktörlerin sorumlu olduğu belirtildi.

Bu kuşların çoğu manjha yaralanmalarına, kazara yaralanmalara veya elektrik çarpmasına maruz kaldı. (HT FOTOĞRAF)

Geçen yıl Pune bölgesinde 4.936 kadar vahşi hayvana kurtarma, tıbbi tedavi, yeniden birleştirme ve ömür boyu bakım dahil olmak üzere yardım sağlanırken, Nashik bölgesinde 798 vahşi hayvana yardım sağlandı. Hayvanlar arasında kuşlar, memeliler ve sürüngenler vardı, ancak bakılan hayvanların çoğunluğu kuşlardı. Tedavi için kabul edilen kuşlar arasında yalıçapkını, baykuş ve Brahminy uçurtmaları vardı.

Geçtiğimiz yılı sonlandırın ve 2024'e HT ile hazırlanın! buraya tıklayın

Tehlike altındaki hayvanlar genellikle Orman Hizmetleri ve RESQ yardım hattı numaraları aracılığıyla bildirilir. Ayrıca polis, itfaiye, gümrük ve diğer devlet kurumları da dahil olmak üzere çeşitli yetkililer tarafından da rapor edilmektedir. Bu hayvanların çoğu yerel operasyonların bir parçası olarak kurtarılıyor. Bazen bireyler tedavi için hayvanları doğrudan getirirler. Tüm bu hayvanlar Bavdhan'daki arıtma tesisine kabul edilecek ve Orman Bakanlığı'nın onayı ile RESQ ekibi tarafından bakılacak.

RESQ CT yaban hayatı yönetimi direktörü, felaket senaryolarının arasında trafik kazaları, yetim hayvanlar, insan yerleşimlerine hayvan saldırıları, insan-hayvan çatışmaları, vahşi veya başıboş hayvanların saldırıları, hayvanların kuyulara düşmesi veya yaygın olarak kullanılan tutkal tuzaklarına yakalanmanın yer aldığını söyledi. kentsel alanlarda fare yakalamakla ilgiliydi. Son yıllık rapora göre, RESQ tesisine kuşların yanı sıra 1.086 memeli ve 1.191 sürüngen de kabul edildi. Bu hayvanların bir kısmı kısa süreli gözlemin ardından doğaya salınırken, bir kısmının tedavileri ise sürüyor.

Karşılaştırmalı veriler ayrıca son iki yılda RESQ tesisine rapor edilen yabani hayvan sayısının arttığını da vurguladı. 2021'de 1.868 yabani hayvana yardım yapılırken, 2022'de 3.011 yabani hayvanın yardıma ihtiyacı vardı. Ancak son iki yıldır en çok kirlenen kategoriler arasında kuşlar da yer alıyor.

Pune orman departmanı yaban hayatı sorumlusu Aditya Paranjape şunları söyledi: “Geçen yıl, ağaçların kesilmesi nedeniyle tüm kuş kolonilerinin yok edildiği birkaç olay yaşandı. Daha önce Katraj ve Chinchwad'daki tesislere hayvanlardaki acil durumlarla ilgili çağrılar geldi. Ancak bu tesislere artık bu tür çağrılar gelmediği için hayvanlar doğrudan RESQ tesisine bildirilmektedir. Bunun sonucunda bildirilen vaka sayısında artış gördük. Artık bu tür olaylara ilişkin gerçek zamanlı verilere sahip olduğumuz için felaket senaryolarının net bir resmini elde edebiliyoruz. Gelecekte sadece araştırmalara değil, aynı zamanda siyasi kararlara da yardımcı olacak.”

Son iki yılda Pune bölgesinde bildirilen hayvan kazalarının sayısı