Artık Maha'daki okullar A+'dan C'ye kadar derecelendiriliyor

hulya

New member
Devlet eğitim departmanı, Maharashtra'daki okulların yanı sıra yüksek eğitim kurumlarına da verdikleri eğitimin kalitesini belirtmek için artık A+ ile C arasında değişen notlar verileceğini bildirdi. Okulların bu notları görüntülemesi gerekecek ve devlet de bu notlara ilişkin toplu veriler içeren kendi web sitesini geliştirerek bilgilerin velilere kolayca ulaşmasını sağlayacak. Ayrıca okulların, temel altyapı, öğretme-öğrenme standartları, çocukların emniyeti ve güvenliği, kampüs katılımı ve cinsiyet eşitliği gibi çeşitli parametrelerdeki performanslarına göre düzenli olarak değerlendirilmesi (derecelendirilmesi) gerekir.

Devlet eğitim departmanına göre SSSA, Devlet Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (SCERT) direktörünün başkanlığında altı üyeli bir kurul olacak. (TEMSİLCİ GÖRÜNTÜ)

Devlet okulları eğitim departmanı, hangi okulların değerlendirileceğine ilişkin çeşitli parametrelerin ayrıntılarını sağlayan Okul Kalite Güvencesi ve Akreditasyon Çerçevesini (SQAAF) duyurdu. SQAAF, Ulusal Eğitim Politikası (NEP) 2020'nin tavsiyelerine ve Ulusal Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (NCERT) tarafından geliştirilen yönergelere uygun olarak hazırlanmıştır. Yönergeleri takiben, devlet okulları eğitim departmanı ayrıca okulları SQAAF kriterlerine göre değerlendirmekten sorumlu olacak Devlet Okul Standartları Kurumu'nu (SSSA) kurdu.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Devlet eğitim departmanına göre SSSA, Devlet Eğitim Araştırma ve Eğitim Konseyi (SCERT) direktörünün başkanlığında altı üyeli bir kurul olacak. Okulların tüm bilgilerini açıklamak zorunda kalacağı özel bir web sitesi geliştirilecektir. Okullar yıllık olarak bireysel öz değerlendirmeler yapacak ve SSSA ayrıca değerlendirmelerin sıklığına da karar verecektir. SSSA tarafından geliştirilen bir web sitesi, toplu verilere halkın erişimini sağlayacak ve aynı zamanda okullarla ilgili bilgilerin kendi beyanına dayalı bir süreç olacaktır.

Bir SCERT yetkilisi şunları söyledi: “Her okul, verilerini bu web sitesinde SQAAF'ta tanımlanan parametrelere göre tasarlanmış standart bir formatta sunmak zorundadır. Okullar her yıl not almak için bir öz değerlendirme yapar. Ancak okulların sunduğu verilerin doğrulanmasını sağlamak amacıyla her iki yılda bir dış veya bağımsız değerlendirme yapılmaktadır. Okullar bu puanlara göre derecelendirilir. Okulların bu notları görüntülemesi gerekiyor; bireyler de bu bilgilere özel SSSA web sitesinden erişebilirler.”