Bir lisans öğrencisi çok crore’lik damga kağıdı dolandırıcılığını nasıl ortaya çıkardı?

hulya

New member
Bu kişi, 1998’de Abdülkerim Telgi’nin işlerinde bir şeylerin ters gittiğini hisseden, 30 yaşında basit bir öğrenciydi ve Hindistan’daki 12 eyaleti kapsayan ve 100.000’den fazla değere sahip en büyük mali dolandırıcılıklardan birinin planını ortaya çıkardı. Amerikan doları ₹30.000 Crore.

Jayant Tinaikar’ın kitabı 30 Eylül’de Mumbai’de yayınlanacak. (HT FOTOĞRAF)

Şu anda 63 yaşında olan ve Karnataka eyaletinin Belgaum tehsilindeki Khanapur sakini olan Jayant Tinaikar, polisin nefes kesen meyve satıcısı Telgi tarafından yürütülen sahte pul kağıdı dolandırıcılığını ortaya çıkarmasına yardım eden bir ihbarcıdır.

Tinaikar, ‘Pul Kağıdı Dolandırıcılığı: Bir Adam, 19 Yıl ve Telgi’nin Yayından Kaldırılması’ adlı kitabının 30 Eylül’de Mumbai’de yayınlanacağı sırada ‘Telgi Dolandırıcılığı’ yolculuğunu paylaştı. Adını beyni Abdul Karim Telgi’den alan dolandırıcılık çok büyüktü. Sahte pul kağıdı raketi o dönemde Maharashtra’nın mali sistemini sarstı ve hükümeti sert önlemler almaya sevk etti. Sahte damga kağıtlarının üretimi ve dağıtımını içeren dolandırıcılık, hükümeti muazzam bir gelirden mahrum bıraktı ve yasal işlemlerin gerçekliğinin sorgulanmasına yol açtı.

Telgi ve Tinaikar, Khanapur köyünden geliyorlar ve birbirlerini çocukken tanıyorlar.

Babaları Karim Telgi’nin ölümünün ardından Abdülkerim Telgi ve kardeşleri Azim Telgi ve Rahim Telgi, geçimlerini sağlamak için Khanapur tren istasyonunda meyve ve diğer gıda ürünlerini satmaya başladı. Daha sonra daha iyi işler Abdul’un Mumbai ve Arap ülkelerine taşınmasına neden oldu.

1988 yılında babasının Khanapur’daki otel ve konaklama işine katılan ve sosyal aktivizme dahil olan Tinaikar, Abdul’un Khanapur’da yüksek fiyatlarla mülk satın aldığını fark etti.

“1994 yılında Delhi’deyken Rajasthani dilinde yayınlanan bir gazetede, Telgi’nin Rajasthan’daki Churu’da bir pasaport sahteciliği davasında tutuklandığına dair bir haber okudum. Daha fazla bilgi edinmek için Churu’yu ziyaret ettim ve avukat Sharma ile görüştüm. Avukat, Telgi kardeşlerin sahte pasaport ve damga kağıtlarına bulaştığına dair ayrıntılı bilgi verdi” dedi Tinaikar.

Tinaikar’ın soruşturması, Abdul Telgi’nin yalnızca sahte pul kağıdıyla uğraşmadığını, aynı zamanda sahte pasaportlar ve göçmenlik belgeleri, sahte pullar, kara para aklama, gazyağı kara pazarlaması ve sahte Hint banknotlarının basılmasını da içeren suç faaliyetlerini ortaya çıkardı.

Sosyal aktivist, hayatına yönelik tehditler ve yetkililerin iddialarını ciddiye alma konusundaki isteksizliği de dahil olmak üzere çok sayıda engelle karşılaştı.

“Gelir Vergisi, Merkezi Teftiş Komisyonu, Doğrudan Vergiler Merkezi Kurulu ve çeşitli polis departmanları dahil olmak üzere çeşitli departmanlara 500’den fazla şikayet yazdım. Ancak bu mektupların birçoğu Telgi’ye ulaştı ve adamları bana ulaşarak takibimden vazgeçmem için tehdit ve uyarılarda bulundular” dedi.

Bir olaya değinen Tinaikar, “Dönemin Gelir Vergisi memuru MK Idnani, 3 Haziran 1998’de beni Belgaum’daki ofisine çağırdı ve Telgi olayını soruşturmayı bırakmazsam beni ofiste öldürmekle tehdit etti.” Tinaikar, şunları söyledi: reddetti ₹60 Lakh Nakit Telgi, Sikini Bırakmayı Teklif Etti.

“Telgi teklif etti ₹İşimi bitirmeleri için tetikçilere 15 lakh. 2002’de kızlarımı kaçırmaya çalıştı ama ben pes etmedim.” diyen Erdoğan, kaynaklarının kendisini katiller konusunda uyardığını ve planlarının başarısızlığa uğramasına yardımcı olduğunu da sözlerine ekledi. “Telgi’nin annesinin parayı çektiği banka yetkilileri tarafından bana bildirildi. ₹Khanapur şubelerinden 15 Lakh. Polise haber verdim ve onlar da bana koruma sağladılar” dedi.

Sahte pul kağıtlarına el koyan soruşturma ekibinde yer alan polis memuru Dattatrya Chavan ₹“Dolandırıcılığı araştırmak için Khanapur’u her ziyaret ettiğimizde, sosyal hizmet uzmanı Tinaikar vakayla ilgili birçok konuyu açıklığa kavuşturmamıza yardımcı oldu” dedi. Verdiği ipuçları ve bilgiler Telgi’nin yasa dışı operasyonlarını ortaya çıkarmamıza yardımcı oldu.”

Chavan, Telgi’nin Karnataka’nın Belgaum bölgesi için aldığı içki sözleşmesinden elde ettiği parayı sahte pul kağıtları basmaya aktardığını söyledi.

Chavan, “Tinaikar bunu dikkatimize sunduğunda, ilgili makama yazdık ve onun (Telgi) içki sözleşmesi feshedildi” dedi.

Damga kağıdı soruşturma ekibine başkanlık eden eski Polis (DGP) Genel Müdürü R. Srikumar, Karnataka Eyaleti Polis Genel Müfettişine yazdığı mektubunda “Tinaikar bize sahte pul davası hakkında bilgi vermişti.” Ayrıca Abdul Telgi’nin, dönemin Emniyet Müdürüne verdiği bilgiye göre Kasım 2001’de Karnataka Polisi tarafından Ajmer’den tutuklandığı da doğrulandı.”

Srikumar’a göre, daha fazla doğrulama ve delil toplama sırasında kendisi tarafından sağlanan bilgilerin, davayla ilgili birçok suçlunun yakalanmasında faydalı olduğu ortaya çıktı.

2001 yılında Tinaikar, yeni atanan Bengaluru Polis Komiseri HT Sangliana’yı destekledi. Sangliana’ya Telgi’nin nerede olduğu hakkında önemli bilgiler verdi ve bu, liderin 5 Kasım 2001’de Rajasthan’daki Ajmer’den tutuklanmasına yardımcı oldu.

Sosyal aktivistlerin ve ilgili vatandaşların desteğiyle Tinaikar, Telgi dolandırıcılığını kamuoyunun dikkatine sunmayı başardı.

Telgi’nin uyuşturucu testinin ardından Tinaikar, avukatıyla birlikte teste katılan kadın polise başvurarak uyuşturucu ve yalan makinesi testiyle ilgili ayrıntılı bilgi aldı. Daha sonra, Milliyetçi Kongre Partisi (NCP) lideri Chhagan Bhujbal’dan bahseden bir rapor Pune mahkemesine sunuldu.

2007’de Tinaikar reddetti ₹Karnataka Eyalet Polisi tarafından, daha az olduğu gerekçesiyle çok crore’lu dolandırıcılığı ortaya çıkarma çabaları nedeniyle kendisine 2.000 dolar verildi. Srikumar, 28 Mayıs 2007’de Emniyet Genel Müdürüne yazdığı mektupta şunları yazdı: ₹Tinaikar’a verilen 2.000 dolar, çabalarıyla orantısız. Daha iyi bir ödülü hak ediyor.” Polis mektubu fark edince onu ödüllendirdi. ₹Aralık 2008’de Tinaikar’a 10 lakh. Ancak sosyal aktivist henüz Gelir Vergisi ve diğer bakanlıklar tarafından ödüllendirilmedi.

Tinaikar’ın dolandırıcılıkla mücadele savaşçısı olarak yolculuğu, sıradan vatandaşların yolsuzluğa ve suça karşı durduklarında nasıl olağanüstü bir etkiye sahip olabileceklerinin ilham verici bir örneğidir.