Damini Marshal’ın birlik gücünü Pune’da 41’e çıkardı

hulya

New member
Pune: Son zamanlarda kadınlara yönelik suç vakaları nedeniyle Pune Belediye Polisi, Damini Polis Birimi’ndeki kadın memur sayısını 36’dan 41’e çıkarmaya karar verdi.

Damini’den bir polis memuru, Pune’da bir kadına yardım eder. Büyükşehir Polisi, kadın polislerden oluşan Damini Mareşal Timi’nin sayısını 36’dan 41’e çıkardı. (HT)

Kadın Polis Birimi, 8 Temmuz 2015’te Pune Polis Komiseri KK Pathak tarafından kuruldu. Başlangıçta 36 mareşal ile 18 Damini ekibi vardı.

Bharosa Cell Damini Marshals Başmüfettişi Anit More şunları söyledi: “Genişlemeyle birlikte, Pune şehrine artık 41 manga ile 82 polis memuru hizmet veriyor. Tren istasyonları, otogarlar, sinema salonları, millet bahçeleri, eğitim kurumları, dini mekanlar, bilişim parkları ve diğer kalabalık yerlere sürpriz ziyaretler yapacaklar. Onları buralarda üniformalı görmek kadınları ve kızları güvende hissettiriyor.”

More’a göre Damini mareşalleri, bölgeye ve nüfusa bağlı olarak polis karakollarında konuşlandırılıyor. Faraskhana Polis Karakolu, Vishrambaug ve Hadapsar Polis Karakolu gibi karakollarda iki Damini Mareşali bulunurken, diğer karakollarda bir kuvvet üyesi bulunur. Kriminal Soruşturma Departmanında acil bir durumda hazır bekleyen sekiz Damini Polisi vardır.

Damini polisleri, kadınlara karşı işlenen suçları engellemekten sorumlu olmanın yanı sıra, kadınlara duygusal destek ve nefsi müdafaa eğitimi de veriyor. Çocuk adaletiyle ilgili davalarda, kadınlarla ilgili diğer yasal konularda yardım sunmak ve çeşitli suçların mağdurlarına tavsiyelerde bulunmak üzere eğitilirler.

güvenlik kalkanı

27 Haziran’da Shivajinagar Damini Ekibinden Damini Mareşal Sonali Gulabrao Hinge, Deccan Kız İlköğretim Okulu müdüründen bir gencin birkaç gündür bir kız öğrenciyi taciz ettiğini bildiren bir telefon aldı. Menteşe okula gider ve gence ve okul yönetimine karşı güven geliştirir. Daha sonra üçlü, görüştükten sonra gencin kızı taciz ettiği otobüs durağına gelir. Kız, öğretmenin gözetiminde otobüs durağında durmak zorunda kalırken, Menteşe biraz uzakta durdu. Daha sonra 24 yaşındaki genç kıza yaklaşıp ona kötü davranmaya başlayınca, Hinge daha fazla polis çağırarak zanlıyı yakaladı ve sorgulanmak üzere karakola götürüldü.

26 Haziran’da bir Damini polisi, kimliği belirsiz bir kızdan yardım isteyen bir telefon alır. Yerel bir trenle Lonavala’dan Shivajinagar’a seyahat eden kız, kimliği belirsiz bir çocuğun onu Lonavala’dan takip ettiğinden şikayet etti. Damini Mareşali, Shivajinagar tren istasyonunda kızla buluşur ve oğlan, kadını onunla üniformalı görünce kaçar. Daha sonra kadın polis, kızı eve götürmek için otomatik bir çekçek ayarlar.

arama ile ilgili yardım

Pune Şehri Polisi, 8975953100 numaralı cep telefonunu iletti ve hızlı hareket edilmesini sağlamak için acil bir rapor talep ediyor. Polis yetkilileri, kadınların güvenliğiyle ilgili şikayetlere öncelik verileceğini söyledi.