HSC sınavları 2024: Geçen yıla göre kopya çekme vakalarında artış

hulya

New member
Pune: Maharashtra Eyalet Orta ve Yüksek Orta Öğretim Kurulu (MSBSHSE) tarafından 12. Sınıf Yüksek Orta Sertifika (HSC) sınavları sırasında yanlış uygulamaları engellemek için alınan sıkı önlemler, kopya çekme vakalarının sayısı arttıkça istenen sonuçları vermiş gibi görünmüyor 2023 yılına göre bu yıl artış gösterdi.

Eyalet Kurulu verileri, 21 Şubat'ta başlayan HSC sınavında şu ana kadar 234 kopya vakasının kaydedildiğini gösteriyor. Bu sayı 2023'te 247'ydi. (Getty Images/iStockphoto (TEMSİLCİLİK GÖRÜNTÜ))

Danıştay tarafından açıklanan verilere göre, 21 Şubat'ta başlayan HSC sınavında şu ana kadar 234 kopya vakası kaydedildi. Bu sayı 2023'te 247 idi. Sanat, ticaret ve bilim alanlarındaki HSC sınavları Mart ayına kadar devam edecek. 19.Mart ve meslekler.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

2023'te, soru kağıtlarının sızdırıldığı, öğretmenlerin kopya materyaller sağlayarak öğrencilere yardım ettiği ve HSC sınavları sırasında FIR'ların teslim edildiği çeşitli olaylar eyalet çapında bildirildi.

2024 verilerine göre, en fazla dolandırıcılık vakası 54 ile kimya ve siyaset bilimi alanındaki makaleler için 29 Şubat'ta kaydedildi. Bunu, 27 Şubat'ta fizik alanındaki makaleler için 50 ve 6 Mart'ta biyoloji ve tarih alanındaki makaleler için 48 vaka izledi.

Eyalet kurulu ve bölge yetkilileri, bu yıl HSC ve SSC sınavlarını kopyasız hale getirmek için 'kopyasız' bir kampanya yürütüyor. Sıkı kurallar getirildi, sınav merkezlerinde uçuş ekipleri ve gözetleme ekiplerinin yanı sıra güvenlik kameralarıyla gözetim artırıldı.

MSBSHSE başkanı Sharad Gosavi, “Devam eden kurul sınavları açısından her departmanı izliyoruz ve kopya çeken öğrencilere karşı harekete geçeceğiz” dedi.