Öğrenci dernekleri özel üniversitelere ilişkin yeni yasa tasarısını reddetti

hulya

New member
PUNE: Eyaletteki özel üniversitelere kabul edilen öğrenciler artık eyalet hükümetinden burs avantajlarından yararlanamayacak, çünkü eyalet hükümeti ayrılmış kategorilere ve ekonomik açıdan daha zayıf gruplara ait öğrencilerin %10'una burs sağlamaya karar verdi. Ancak birkaç ay içinde bu karar yeni bir yasa tasarısı ile değiştirildi ve ilgili yasa tasarısı, Nagpur'da eyalet yasama meclisinin geçtiğimiz günlerde düzenlenen kış oturumunda onaylandı.

Maharashtra Yasama Meclisi'nin Aralık 2023'teki kış oturumunda eyaletteki kendi kendini finanse eden özel üniversitelerle ilgili yasaları sağlamlaştırmak ve değiştirmek için yeni bir yasa tasarısı sunuldu. (HT FOTOĞRAF (TEMSİLCİLİK RESİM))

Yasama Meclisi (MLA) Üyesi Kapil Patil, “Özel üniversitelerle ilgili bu yeni yasa tasarısı Meclis'te tartışılmaması için bilinçli olarak geçirildi. Vali tasarıyı imzaladığında yasalaşacak ve eyaletteki tüm kategorilerdeki öğrenciler eğitimlerini yalnızca ücretlerin tamamını ödeyerek tamamlamak zorunda kalacak. Bu özel üniversitelerin ücretleri fahiş olduğundan, orta sınıf, yoksul ve ekonomik açıdan zayıf kesimlerden gelen öğrenciler eğitim alamıyor. Bu nedenle bu konudaki güçlü muhalefetimizi ve görüşlerimizi ifade etmek için eyalet valisi ile birlikte öğrenci birlikleri ve örgütlerinden oluşan bir heyetle görüşeceğiz.”

Ram Mandir ile ilgili en son güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin! buraya tıklayın

Maharashtra Yasama Meclisi'nin Aralık 2023'teki kış oturumunda eyaletteki kendi kendini finanse eden özel üniversitelerle ilgili yasaları sağlamlaştırmak ve değiştirmek için yeni bir yasa tasarısı sunuldu. Tasarı, eyalet yasama meclisinde tartışılmadan kabul edilirken eyalet yasama konseyinde de masaya yatırıldı. Tasarı, muhalefete rağmen kabul edildi ve şu anda eyaletteki çeşitli öğrenci örgütlerinin güçlü muhalefetiyle karşı karşıya.

Öğrencilere Yardım Eli Organizasyonu'nun öğrencisi ve başkanı Kuldeep Ambekar, “Kimse bu yasa tasarısının kural ve hükümlerini dikkate almadı. Bu tasarı, ayrılmış kategorideki öğrencilerin burs miktarının devlet ve özel üniversitelere binmemesi için kabul edildi. “Bu tasarının bir sonucu olarak, ülkenin ekonomik açıdan zayıf bölgelerinden gelen öğrenciler, özel üniversitelere kaydolmaları halinde eğitim bursu alamayacaklar.”

Eyalet hükümeti, özel üniversitelerin fahiş ücretlerini kontrol etmek için bu üniversiteleri Ücret Düzenleme Kurumu'nun (FRA) kontrolü altına almaya çalıştı. Ayrıca ayrı bir yasa tasarısı taslağı hazırlanarak yasama meclisinin kış oturumunda sunulması yönünde bir girişimde bulunuldu. Ancak bazı eğitimciler tasarıya karşı çıkarak hükümete baskı yaptı. Benzer şekilde eğitim kurumlarıyla bağlantılı bazı MLA'lar da ilgili tasarıya karşı çıktı. Sonunda, orta yol olarak hükümet FRA tasarısını geri çekti. Aynı şekilde vakıf üniversitelerinde de rezerve edilmiş ve maddi durumu zayıf olan öğrencilerin ücretlerinin %10'unun ilgili üniversite ve devlet tarafından burs şeklinde karşılanması kararlaştırıldı. Ancak bu karar şimdi özel üniversitelerin yararına olacak yeni bir yasa tasarısı ile tersine döndü.