Özel okullara RTE kabulleri kapatılmadı: Suraj Mandhare

hulya

New member
Eyalet Eğitim Komiseri Suraj Mandhare, eyalet hükümetinin Eğitim Hakkı (RTE) Yasasında değişiklik yapmış olmasına rağmen, mevcut yasa kapsamında özel okullara kabulün yasaklanmadığını belirten bir açıklama yayınladı.

Devlet tarafından işletilen, kısmen finanse edilen ve sübvansiyon sağlanan kurumlar varsa, RTE kapsamındaki kabuller başlangıçta bu kurumlarda gerçekleşecektir. Herhangi birinin RTE kapsamındaki özel bir okula kabul edilmesi durumunda, söz konusu okul bir kilometre yarıçapında olsa dahi herhangi bir tazminat verilmeyecektir. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

Ayrıca bir devlet kurumunun çalışmaları dikkate alındığında vatandaşlara kolaylıklar sağlanırken öncelikle olanaklar devlet sistemi tarafından sağlanmakta, ancak devlet sisteminin bulunmadığı durumlarda özel sistem dikkate alınmaktadır.

Kriket heyecanını daha önce hiç olmadığı gibi, yalnızca HT'de keşfedin. Şimdi keşfedin!

“Devlet destekli okullar ve kısmen destekli okullar da eğitim sistemine katkıda bulunmuş olsa da, bu okulları bu yasanın kapsamı dışında bırakarak bu yasanın tamamını yalnızca belirli özel okullarla sınırlamak adil değil.” Yaklaşık 18 lakh öğrenci kayıtlıyken Bu yasa birinci sınıfta yalnızca 85.000 öğrenciyi okullara kabul edecek. Bu durum göz önüne alındığında ve tüm eyaletlerin deneyimleri dikkate alınarak yeni değişiklik bu yasaya dahil edildi.” dedi Mandhare.

“Devlet tarafından finanse edilen ve kısmen finanse edilen okulların kalitesi hakkında makul olmayan olumsuz görüşlerin dile getirildiği görülüyor. Öğrenciler bu okullarda iyi bir eğitim aldıktan sonra burslarda ve diğer sınavlarda başarılı olurlar. Eğitimin İngilizce dili üzerinden verilmesi için etkili çabalar sarf edilmektedir. Bu nedenle yeni reform her ikisinin de mutlu ortamını sağladı” dedi Mandhare.

Devlet tarafından işletilen, kısmen finanse edilen ve sübvansiyon sağlanan kurumlar varsa, RTE kapsamındaki kabuller başlangıçta bu kurumlarda gerçekleşecektir. Herhangi birinin RTE kapsamındaki özel bir okula kabul edilmesi durumunda, söz konusu okul bir kilometre yarıçapında olsa dahi herhangi bir tazminat verilmeyecektir. Ancak bu tür okulların bulunmaması ve yalnızca özel okulların bulunması durumunda, özel okullara kabul için tazminat ödeneceği de ortadadır.

Mevcut yasanın yukarıda sayılan dezavantajlarının birçoğu zamanla ortaya çıkmış ve mutlaka yasada değişiklik yapılması ihtiyacı doğmuştur. Temel olarak, hükümet yönetiminin önünde sıklıkla birbiriyle çelişen talepler veya görüşler bulunmaktadır. Bu nedenle karar ne olursa olsun herkesi memnun etmek zordur.

Mandhare ayrıca, “Kamu yönetiminde karar vermede matematikteki gibi kesin denklemler bulunmadığından her kararın hem avantajları hem de dezavantajları vardır. Dolayısıyla her kararı bazıları desteklerken bazıları da eleştirmektedir.”