Pune’dan başlayan benzersiz yüksek irtifa dayanıklılık eğitim merkezi

hulya

New member
İster maceralı bir yürüyüş olsun, ister tıbbi yardım, ister bir kurtarma görevi ya da sadece rekreasyon turizmi olsun, yüksek rakımlı destinasyonlar her zaman Pune halkının aklında yer alır. Ancak böyle bir yüksekliğe ulaşmak fiziksel güç gerektirir ancak bazen insanların böyle bir yolculuk için gereken fiziksel egzersizleri yapmaya yeterli zamanı olmayabilir.

Deenanath Mangeshkar Hastanesi ve Araştırma Merkezi, benzersiz bir hipoksik (irtifa) eğitim merkezi (HT PHOTO) kurdu.

Bu tür eğitim ve beden eğitimi merkezlerine olan ihtiyacı göz önünde bulundurarak şehrin Deenanath Mangeshkar Hastanesi ve Araştırma Merkezi, benzersiz bir hipoksik (irtifa) eğitim merkezi kurdu.

Belediye yürüyüş derneği Giripremi’nin yardımıyla geliştirildi ve 25 Eylül’de sosyal hizmet uzmanı Dr. Prakash ofisi açıldı.

Giripremi’den deneyimli dağcı Umesh Zirpe, “Her yıl yüksek irtifalı Himalaya yürüyüşlerine katılan çok sayıda yürüyüşçü var. Ayrıca birçok turist Arunaçal Pradeş ve diğer yüksek rakımlı yerleri ziyaret ediyor. Bu yerlerin atmosferi bölgemizdeki atmosferden çok farklı ve yürüyüşçüler, turistler ve hatta buraları ziyaret eden araştırmacılar için bile farklı zorluklar sunuyor.”

“12.000 feet’te oksijen seviyeleri düşmeye başlıyor ve 20.000 feet’e ulaştığımızda atmosfer farklı oluyor ve ara sıra aşırı hava olayları yaşanıyor. Bu tür bölgelerde hayatta kalabilmek için özel fiziksel eğitime ihtiyacınız var” dedi.

Dr. Aynı zamanda bu tesisin sorumlusu olan Deenanath Mangeshkar Hastanesi fizyoloğu Pramod Patil şunları söyledi: “Merkezin temel konsepti, sistemi düşük oksijen seviyesine maruz bırakarak vücudun yüksek rakımlı, düşük oksijenli ortama uyum sağlamasına yardımcı olmaktır. oksijen seviyeleri “Hipoksik bir odada yapay olarak üretilen hava. Bu, vücudun değişen ortama uyum sağlamasına ve alışmasına yardımcı olarak rakımla daha iyi başa çıkabilmesini sağlıyor.”

Merkez pahasına kuruldu ₹ 1 crore ve bu eğitime katılmak isteyenlerin aylık ücret ödemesi gerekecek. ₹4.000. Seanslar ihtiyaca göre reçete edilir. “Haftada iki kez ya da haftada üç gün dönüşümlü olarak” dedi Dr. Patil.

Tesisin özellikleri

*Maraton, bisiklet, triatlon, Ironman vb. dayanıklılık sporlarında dayanıklılık performansının arttırılması.

*Kontrollü ortam, sporcuların, dağcıların ve araştırmacıların, gerçek tırmanışa gerek kalmadan yüksek irtifalı ortamların zorluklarını deneyimlemelerine ve bunlara uyum sağlamalarına olanak tanır.

* Yüksekliğe bağlı hastalık riskinin azaltılması, örneğin: B. Akut irtifa hastalığı veya yüksek irtifada akciğer ödemi.