“RTE öğrencileri 8. sınıftan sonra okuldan atılamaz”

hulya

New member
Pune'daki bazı okullar, Eğitim Hakkı Yasası (RTE) kapsamında 1. Sınıfa kabul edilen ve 8. Sınıfa kadar eğitim gören öğrencileri dışarıda bırakmaya hazırlanırken, İlköğretim Müdürü Sharad Gosavi, ebeveynlerin istekli olup olmadıklarını açıkça belirten bir genelge yayınladı. İlgili okulun ücretlerini ödemek ve öğrencilerin ileri eğitimlerini o okulda sürdürmek istemeleri durumunda, hiçbir okul 8. Sınıftan sonra RTE öğrencilerini dışarıda bırakamaz.

Eyalet Eğitim Bakanlığı kısa bir süre önce RTE Yasasını değiştirerek, bir kilometre yakınında bir hükümet veya destekli okul varsa, desteksiz İngilizce ortaöğretim okulları için RTE onaylarına izin vermemesini sağladı. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

Genelgede şöyle deniyor: “Bazı okulların öğrencilerine zorla okul bitirme belgesi verdiği biliniyor.” Öğrencilere zorla okul bitirme belgesi veriliyorsa, bu durum öğrencilerin psikolojisini etkileyebilir. Bu nedenle, RTE öğrencileri 8. Sınıftan sonra aynı okulda okumaya karar vermişlerse ve ebeveynleri okul tarafından belirlenen ücretleri ödemeye ve kabulü sürdürmeye istekliyse, ilgili çocuğun okula kabulü reddedilmemeli veya okulu bırakmaya zorlanmamalıdır. dışarı.”

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Gosavi, ilgili tüm eğitim yetkililerinin, RTE %25 kapsamında kabul veren tüm okullara katı talimatlar vermesi ve aynısını kendi seviyelerinde uygulaması talimatını verdi.

Daha önce Pune City International School, velilere, RTE öğrencilerine 8. Sınıfı tamamladıktan sonra okuldan ayrılma sertifikası verileceğini belirten bir mektup göndermişti. Maharashtra Navnirman Vidyarthi Sena buna itiraz etti ve okulu protesto etti ve eyalet eğitim müdürüne şikayette bulundu, ardından eyalet ilköğretim müdürü Gosavi genelgeyi yayınladı.

“City International School, öğrencilerin okuldan alınmasına ilişkin bir yazı göndermişti. Maharashtra Navnirman Sena bunu protesto etti. Ayrıca okul müdürüne de şikayette bulunuldu. Müdür şimdi okula bir mektup yazdı. Maharashtra Navnirman Vidyarthi Sena şehir başkanı Amol Shinde, “Eğer okul yasalara uymazsa yasayı kendi elimize alırız” dedi.

Eyalet Eğitim Bakanlığı kısa bir süre önce RTE Yasasını değiştirerek, bir kilometre yakınında bir hükümet veya destekli okul varsa, desteksiz İngilizce ortaöğretim okulları için RTE onaylarına izin vermemesini sağladı. Değişiklik ebeveynler arasında memnuniyetsizliğe neden oldu. RTE Yasasına göre hükümet yalnızca 8. Sınıfa kadar olan okullara ücret iadesi sağlıyor, dolayısıyla 8. Sınıftan sonra öğrencilerin başka bir okul bulmaları gerekiyor.