SCERT, Manusmriti'ye yapılan atıfları müfredattan kaldırdı

hulya

New member
18 Temmuz 2024 22:45 IST

Müfredata karşı 3.900 civarında itiraz ve öneri geldi. Resmi açıklamada, müfredatın tüm itiraz ve öneriler dikkate alınarak nihai hale getirileceği belirtildi.

Devlet Eğitim Araştırma ve Öğretim Konseyi'nin (SCERT) Milli Eğitim Politikası (YEP) 2020 kapsamında hazırladığı yeni müfredata yaklaşık 3.900 itiraz ve öneri geldi. Bu itiraz ve öneriler dikkate alınarak müfredata son şekli veriliyor. Bu nedenle Manusmriti'ye yapılan atıf müfredattan çıkarılmıştır.

SCERT, öğrencilere ülkenin eski bilgilerini tanıtmak için Hint Bilgi Sisteminin (IKS) bir bileşenini içeren yeni müfredatı NEP 2020'ye göre hazırladı. (TEMSİLCİ FOTOĞRAFI)

SCERT direktörü Rahul Rekhawar şunları söyledi: “Müfredata ilişkin 3.900 civarında itiraz ve öneri geldi. Tüm itiraz ve öneriler dikkate alınarak müfredata son şekli verilecektir. Çalışmalar son aşamaya geldi. Plan nihai hale getirilerek eyalet yürütme komitesine sunulacak. Ve Manusmriti'ye yapılan atıf müfredattan kaldırılacak.”

SCERT, öğrencilere ülkenin eski bilgilerini tanıtmak için Hint Bilgi Sisteminin (IKS) bir bileşenini içeren NEP 2020 uyarınca yeni müfredatı hazırladı. Devlet planının, öğrencilere kendi seçtikleri derslerin öğretilmesi, konuya özel eğitim sisteminin kırılması ve öğrencilerin genel gelişimi için sanat ve spor öğretilmesi gibi hükümlerle birlikte her dersin müfredatında IKS unsurlarını içermesi önerildi. Öğrencilerin Bhagavad Gita'da Gyan Yoga, Atma Gyan Yoga, Bhakti Yoga ve Karma Yoga'yı bilmek için dil konularını incelemek için Manusmriti'nin ayetlerini ve Bhagavad Gita'nın bölümlerini okumaları önerildi.

Plan, Manusmriti'den bir ayete atıfta bulunması nedeniyle tartışmalara neden oldu. Öyle ki, planın din eğitiminde ısrar edilmesi, Manusmriti'nin anılması gibi çeşitli hükümlerine karşı çıkan protestolarla tartışma siyasi boyutlara ulaştı. Ders programı açıklanırken eğitim alanında uzman ve akademisyenlerin de aralarında bulunduğu çeşitli kesimlerden itiraz ve öneriler alındı.

Haberler / Şehirler / Pune / SCERT, Manusmriti'ye yapılan atıfları müfredattan kaldırdı