Sharad Pawar, Modi'ye 'yardım'ı hatırlattı, Başbakan'ın tutumunu değiştirdiğini söyledi

hulya

New member
Milliyetçi Kongre Partisi (Sharadchandra Pawar) lideri Sharad Pawar Pazartesi günü, tarım bakanı olarak, geçmişte bunu kabul eden ve şimdi farklı bir tavır takınan Gujarat başbakanı Narendra Modi'ye nasıl yardım ettiğini hatırladı.

NCP (SCP) başkanı Sharad Pawar (solda) Pazartesi günü Baramati LS seçim bölgesinde halka açık bir toplantıda. (HT)

Lok Sabha seçimleri öncesinde Baramati Lok Sabha seçim bölgesinde konuşan kıdemli Pawar, Başbakan Narendra Modi'nin 2016 yılında siyasete eskisinin işaret parmağını tutarak girdiğine dair yaptığı açıklamayı hatırlattı ve artık “tavrının değişmesine” şaşırdığını ifade etti.

Yalnızca HT uygulamasında Hindistan'daki genel seçimlerin hikayesine özel erişim elde edin. Şimdi İndirin!

7 Mayıs'ta seçimlerin yapılacağı Baramati'de Pawar'ın kızı Supriya Sule, Ajit Pawar'ın eşi ve Milliyetçi Kongre Partisi'nin (NCP) adayı Sunetra Pawar ile karşı karşıya geliyor.

NCP (SCP) başkanı ayrıca Başbakan Modi'yi “kişisel saldırılar” ve farklı ideolojileri benimseyenlere yönelik baskıları nedeniyle eleştirdi

“Birlik Tarım Bakanı olarak, Modi eyaletin başbakanıyken Gujarat'a yardım ettim. Hangi partiye ait olduğunu görmedim. Eyaletindeki çiftçileri mutlu etmenin gerekliliğini gördüm ve bu yüzden ona yardım ettim” dedi.

“Bir gün bana Baramati'ye gelmek istediğini söyledi. O dönemdeki konuşmasında şöyle demişti: Pawar Saheb parmağımı tutmuştu ve bana şu ana kadar yaptığım (geliştirme) çalışmalarını yapmayı öğretmişti. Ancak bugün farklı bir görüşü var” dedi kıdemli Pawar.

Pawar, eski Jharkhand başbakanı Hemant Soren ve Delhi başbakanı Arvind Kejriwal'ın davalarına atıfta bulunarak, herhangi birinin kişisel eleştirisini ifade etmesi veya farklı bir bakış açısına sahip olması durumunda hapse atılacağını söyledi.

“Demokrasi bu mu? Hayır, bu diktatörlüktür” dedi.

“Güç bir kişinin eline geçtiğinde yozlaşır. Güç daha fazla insanın elinde olduğunda yanlış yola giremez” dedi Pawar.

Maharashtra Başbakan Yardımcısı Devendra Fadnavis'in Baramati savaşının Pawar'a karşı Pawar değil, Başbakan Modi ile Rahul Gandhi arasında olacağına dair son yorumlarına atıfta bulunan NCP (SP) şefi, Kongre liderinin oy almak için Baramati'ye gelip gelmeyeceği konusunda espri yaptı.

“Buraya oy toplamaya mı geliyor? Modi buraya gelecek mi? Şimdi bu yeni bir şey. Maharashtra'ya oy vermekle ilgilenmiyorlar; Modi veya Gandhi'den bahsediyorlar. Benim için bu seçim, buradaki seçmenlerin kolektif gücünün ulusal çapta iyi çalışmalara nasıl yol açabileceğini görmekle ilgili” dedi.

Fadnavis daha sonra Pazartesi günü Nagpur'da Pawar'ın yorumlarına yanıt verdi: “Supriya Sule'ye verilen bir oy Rahul Gandhi'ye verilirken, Sunetra Pawar'a verilen bir oy Narendra Modi'ye verilen bir oydur demiştim.”

Yeğeni ve Maharashtra Milletvekili CM Ajit Pawar'ın BJP'ye katılma kararından bahseden Pawar, bazı kişilerin aşırı bir adım attığını söyledi ve onlara bunu kimin yaptırdığını sordu.

“Bugün BJP kırsal kesimdeki sıradan insanları ve çiftçileri önemseyen bir parti değil. Parti bir avuç kişiden oluşuyor, dolayısıyla sıradan seçmenler BJP'ye (Ajit Pawar liderliğindeki NCP'ye) oy vermedi” dedi.

Eski Birlik bakanı, son eyalet meclisi seçimlerinde Baramati halkının (o zamanlar bölünmemiş olan) NCP adına tüm kalbiyle oy kullandığını söyledi.

“Bugün bazı insanlar bu gerçeği unutup farklı bir yola yöneliyorlar. Bunun yanlış bir yol olduğunu düşünüyorum ve bu yola girmekten vazgeçilmesi gerekiyor” dedi.

NCP (SCP) tarafından koltuğa aday gösterilen kızı ve Baramati Milletvekili Supriya Sule için kampanya yürüten Sharad Pawar, Parlamento onun adına konuştuğu için aday hakkında herhangi bir şey açıklamasına gerek olmadığını söyledi.

“Supriya'nın adı yüzde 90 katılım oranıyla mükemmel bir iş çıkaran üç milletvekili arasında yer alıyor. Şu ana kadar kimse ona karşı tek bir suçlamada bulunmadı. Onu parlamentoda sizin tarafınızı temsil etmesi için aday gösterdim. “Sizden (NCP'deki bölünmeden sonra partisinin) yeni sembolü olan ve seçim bölgesinde tabana ulaşan 'geleneksel trompet çalan adam'a oy vermenizi rica ediyorum” dedi.