SPPU’ya bağlı 100 kolej akreditasyon olmadığı için NAAC bildirimi aldı

hulya

New member
Pune

SPPU Rektör Yardımcısı Parag Kalkar, üniversitenin kolejlere karşı gerekli önlemleri alacağını söyledi. (HT FOTOĞRAF)

Ulusal Değerlendirme ve Akreditasyon Konseyi (NAAC), Savitribai Phule Pune Üniversitesi’ne (SPPU) bağlı yaklaşık 100 koleje akreditasyon dışı bildirimler yayınladı. Yaklaşık 40 ila 42 kolejin bir kez bile NAAC değerlendirmesi yapmadığı ortaya çıktı. Sonuç olarak, Pune, Ahmednagar ve Nashik bölgelerindeki SPPU’ya bağlı kolejlerin büyük olasılıkla davayla karşı karşıya kalması bekleniyor.

Maharashtra Hükümeti Yüksek Öğrenim Departmanı, eyaletteki tüm kolejlerin NAAC akreditasyonunu güçlü bir şekilde savundu. Eyalet Yüksek ve Teknik Eğitim Bakanı Chandrakant Patil, bağlı kolejlerin değerlendirilmesinin önemini vurgulamak için tüm üniversitelerin rektör yardımcılarıyla da görüştü.

Ayrıca, eğitim görevlilerine, bekleyen NAAC değerlendirmesini üç gün içinde tamamlamayan kolejlere bildirim göndermeleri talimatı verildi. Buna göre SPPU, bağlı üniversitelerden bilgileri topladı ve bir raporda özetledi.

“SPPU’ya bağlı yaklaşık 40 ila 42 kolej hiçbir zaman NAAC derecesine sahip olmadı. Yalnızca birkaç kurum yeniden değerlendirmenin ikinci veya üçüncü aşamasına geçmemiştir. Üniversite bu nedenle bu üniversitelere karşı gerekli önlemleri alacaktır. Ayrıca SPPU Rektör Yardımcısı Parag Kalkar, SPPU yetkilileri tarafından dile getirilen hukuki endişelerin incelenmesiyle üyelikten ayrılma süreci başlatılacak” dedi.

Ulusal Eğitim Politikasının (NEP) uygulanması ve öğrencilere kaliteli eğitim sağlanması açısından tüm kolejlerin NAAC değerlendirmesinden geçmesi gerekmektedir. Üniversiteler Kanunu hükümleri uyarınca, kolejlerin NAAC değerlendirmesini yapmaması durumunda, ilgili kolejlerin bağlantıları üniversiteler tarafından iptal edilebilecektir.