Startup Mantra: Kökleri asırlık uygulamalara dayanan güzellik bakımı

hulya

New member
Pune: Kızarıklıklardan ve kuru cilt sorunlarından bıkan dijital yaratıcı Akshata Kadam (21), geleneksel kozmetik markalarının birçok sabun ve şampuanını denedi ama başarılı olamadı. Bir dermatoloğa danıştıktan sonra sabun ve şampuan yapımında kullanılan kimyasalların ve diğer bileşenlerin cildine nasıl zarar verdiğini fark etti. Akshata, cilt sorunlarıyla mücadele eden ve “yeşil kozmetiklere” geçiş yapan birçok insandan sadece biri.

Genç girişimci Soniya Gaikwad tarafından kurulan çevre dostu kozmetik şirketi, bitkisel ve bilimsel olarak geliştirilmiş ürünler sunuyor. (HT)

Güzellik endüstrisi daha sürdürülebilir ve etik uygulamalara doğru büyük bir değişim yaşıyor. Tüketicilerin cilt ve gezegen için iyi olan ürünleri giderek daha fazla talep etmesi, yeşil ve çevre dostu kozmetiklerin popülaritesinin artmasına yol açıyor. Pazar fırsatını hisseden genç girişimci Soniya Gaikwad, yeşil kozmetik girişimi Pratha Naturals ve Handmade’i kurdu ve bitkisel ve bilimsel olarak geliştirilmiş bir dizi banyo ve güzellik ürününü piyasaya sürdü.

İlk adım

Maharashtra’nın Buldhana bölgesinden küçük bir kasaba kızı olan Soniya, artık startup ekosisteminin bir parçası. Öğretmen olan bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Soniya, eğitimini Marathi’deki bir ortaokulda tamamladı ve bilime olan ilgisi ona çok sayıda burs kazandırdı.

UDCT (Kimyasal Teknoloji Üniversitesi) Amravati’den Kimya Mühendisliği alanında Teknoloji Lisansını (BTech) 2012 yılında tamamlayan Soniya, 2015 yılına kadar ABD, Endonezya, Singapur, Almanya ve Suudi Arabistan’daki birçok şirkette Proses ve Kontrol Mühendisi olarak çalıştı.

“Yurtdışında işlerim olsa da, özellikle cilt bakımı sektöründe kalbime yakın olan bir şeyin peşinde koşmak da ilgimi çekiyordu. Hatta okulumda sekizinci sınıftayken yağ, kostik soda ve ellerimi yakan diğer malzemelerden bir sabun yapmıştık. Başarısız bir girişim olsa da deneyerek çok şey öğrendim. Şirketimi 2015 yılında tescil ettirdim ve ona zarif bir şekilde geleneksel anlamına gelen Pratha Naturals adını verdim” dedi Soniya.

“Zararlı kozmetik ürünleri kullanmadan cilt bakımı sunmak istedim. Temel araştırmam sırasında kimyasal ürünlerin ciddiyetini, doğal ve güvenli seçeneklerin olmadığını fark ettim. Ayrıca sabun veya şampuan kullanımını bırakmanın bu sorunlara en iyi çözüm olmadığına da inanıyordum. Doğal ürün geliştirme süreci neredeyse üç yıl sürdü ve bazı ürünleri deneme amaçlı olarak piyasaya sürdük” dedi.

Soğuk işlenmiş sabunlar

Soniya küçük bir ünitede soğuk işlenmiş sabunlar üretmeye başladı. İlk denemenin tamamlanması 21 gün sürdü. “200 yıl önce kullanılan malzemeleri kullandım. Ürünü sanatsal görünecek ve şifalı bitkiler kullanacak şekilde tasarladık. Örnekleri arkadaşlarımıza ve ailemize dağıtmadan önce laboratuvar testlerine gönderdik. İlk müşterilerimiz bize iyi yorumlar verdi. Tüm ürünler, etiketler, ambalajlar ve baskılar, herhangi bir dış finansman olmaksızın, kendi bünyemizde, kiralık bir birimde üretildi. Bu bir önyükleme şirketiydi.

“Bu girişimin arkasındaki felsefem, eski bilgimizi kullanıma hazır ürünlere geri getirirken, aynı zamanda modern bilimi kullanarak bunu doğrulamamızı sağlamaktı. Bu nedenle dermatologlarımız, güzellik uzmanlarımız, Ayurvedacharya’larımız var; ve bir kimya ve teknoloji şirketi olan Ensim Solutions’ın kurucusu Dinesh Pakade danışma kurulumuzda yer alıyor. Tarihe baktığımızda şampuan kelimesinin kökeninin Sanskritçe ve Hindistan’a dayandığını ve “saç veya vücudu temizlemek” anlamına geldiğini görürüz. Atalarımız Ayurveda’da da adı geçen sodayı kullanıyorlardı ve daha sonra şampuan terimi ve kullanımı tüm dünyaya yayıldı” dedi.

Fabrika kurulumu

Danışman olarak Soniya, Hindistan’da pilot projesi başlarken eşiyle birlikte Suudi Arabistan’da kalmak zorunda kaldı. Üç ay boyunca küçük bir ekibe eğitim verdi ve operasyonları uzaktan yönetti. Çift, Ocak 2020’de, Kovid salgını dünyayı etkilemeden hemen önce Hindistan’a döndü. Soniya şunları söyledi: “Covid salgını bizi etkilemeden hemen önce fabrikamız için bir saha hazırlamıştık. Katraj yakınlarındaki Gujarwadi bölgesinde yaklaşık 3.000 metrekarelik açık bir barakaydı. Sözleşme tescillendi ve alanı ihtiyacımıza göre değiştirdik. Tesisin tamamını FDA (Gıda ve İlaç İdaresi) standartlarına uygun olarak ürün geliştirme gereksinimleri, döşeme vb. ile inşa etmek neredeyse bir yılımızı aldı. FDA yetkilileri bize Ocak 2021’de lisansı verdi.”

zorluklar

2015 yılından bu yana yürütülen pilot proje, 2021 yılında ürünlerin seri üretimine başlanmasıyla tam etkisine ulaştı. Soniya, “Başlangıçta sosyal medya pazarlaması yoluyla gelen yalnızca birkaç siparişi aldık. El işçiliği ve zarif geleneği yansıtan bakır görünümlü bir logo oluşturduk, bir web sitesi oluşturduk ve ürünlerimizi çevrimiçi pazarlarda listeledik. Stok tutma birimlerimiz (SKU’lar) 2015’te 25’ten 2023’te 78’e çıktı. Hedeflediğimiz asıl başlangıç buydu.”

“Ürün geliştirme, ekip oluşturma, yetenekleri elde tutma, paketleme ve pazarlama alanlarında pek çok zorluk yaşandı. Ürün geliştirme için tatmin edici bir formül bulmak kolay değildir ve sonuçlara ulaşmak birkaç gün sürebilir. Ayrıca bir dijital pazarlama ajansıyla da anlaşmıştık ancak ürün konusunda bilgi sahibi değillerdi. Bu nedenle fotoğraf ve dijital pazarlama ajansını kendi bünyemizde kurmaya karar verdik. Sipariş toplama, güncelleme vb. konularda lojistik sorunlar yaşadık. Genel olarak kadın çalışanların işe alınmasını teşvik ediyoruz. Soniya, “Ekip olarak bir yılda çalışan sayımız 5’ten 12’ye çıktı” dedi.

Laboratuvar testleri

Pratha Naturals’ın fabrikasında ürünleri test etmek için kendi laboratuvarı bulunmaktadır. Bu ürünler sertifikasyon için Pune’daki yetkili kozmetik laboratuvarlarına veya Aurangabad’daki FDA onaylı laboratuvarlara gönderilir. Soniya, “FDA onaylı laboratuvarlar, bakteri, mantar ve diğer mikroorganizmaların varlığını tespit etmek için mikrobiyolojik testler gibi gerekli testleri gerçekleştirecek uzmanlığa ve kaynaklara sahiptir; pH, viskozite ve stabilite gibi ürün özelliklerini ölçmek için fiziksel ve kimyasal testler; ürünün insan sağlığı açısından güvenliğini değerlendirmek için toksikolojik testler; ve ürünün, kozmetik ürünlerin güvenliğini değerlendirmek için FDA düzenlemelerinin gerekliliklerini karşıladığından emin olmak için uyumluluk testleri. Ayrıca sıkı kalite kontrol standartlarına da sahipler.”

“Yetkili laboratuvarların numuneleri gönderdikten sonra sonuçları raporlaması yaklaşık 20 ila 30 gün sürüyor. Kurum içi laboratuvarımız FDA kriterlerinin karşılanmasını sağlar. Kendi üretim tesisleri olmayan birçok küçük şirket ve yeni marka, ürünlerini test etmek için bize başvuruyor. Şu ana kadar 23 markanın etiketlemesini yaptık ama kozmetik sektöründe sorun şu ki bazı küçük firmalar bu başlangıç maliyetlerini karşılayamadığı için uzun süre ayakta kalamıyor” dedi.

Markete git

İlk yıl üretim birimi kurulurken, ikinci yılda ürünler geliştirilip piyasaya sürüldü ve şu anda Pratha Naturals’ın piyasada 78 civarında SKU’su var. Pazarı fethetme planlarını anlatan Soniya, “Satışlarımızı artırmak için şu anda online pazaryerlerinde listeleniyoruz. Ancak bir ürün sepeti hazır olduğunda, çevrimdışı modda küçük mağazalar, alışveriş merkezleri ve marketlerden başlayarak pazardaki varlığımızı genişletmeyi planlıyoruz. Trafiğin yoğun olduğu bölgelerde kendi fabrika satış mağazamızın yanı sıra pop-up mağazalarımızı da açmayı planlıyoruz.”

“Online pazaryerlerinin trafiğinin iyi olduğunu ancak ciddi alıcıların olmadığını gözlemledik. Çevrimiçi pazaryerlerinin dönüşüm oranı yalnızca yüzde 3 iken çevrimdışı mağazalar görünürlüğü artırabilir ve müşteriyi elde tutma ve dönüşümü yüzde 80’e çıkarabilir. Hala çevrimdışı pazarı kapsamamız gerekiyor ve süpermarketler, mağazalar ve alışveriş merkezleriyle işbirliği arıyoruz. Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Asya ülkelerinde de birçok fırsat olduğu için ürünlerimizi ihraç etmeyi de istiyoruz” dedi.

“Pratha Naturals, 2021’de kurumsal bağışlar için Bank of India ile çalıştı ve şu anda Petrol ve Doğal Gaz Şirketi (ONGC) ile çalışıyor. Ayrıca el yapımı veya soğuk işlenmiş sabunlara yönelik olan ve toplam yağ içeriği (TFM) en az yüzde 70 ila 80 arasında olan 1. Sınıf sabunlar için de devlet ihalelerine başvurmayı planlıyoruz. Daha yüksek bir TFM, daha iyi nemlendirme özellikleri ve cildinizi derinlemesine temizlerken aynı zamanda yumuşak ve esnek kalmasını sağlayan bir sabun sağlar. Bir diğer zorluk ise el yapımı ürünlerin pahalı ambalajlanmasıdır. Ürün değerine karşılık gelen bir ambalaj değeri belirlemek zorundayız, bu da pazarda rekabet etmeyi zorlaştırıyor. Bazı markalar ambalajsızlaştırmayı denedi ancak Hintli müşterilerin bu kadar cesur bir girişime henüz hazır olmadığını düşünüyorum.”

Cornel Maha60

Soniya, Maharashtra Hükümeti Sanayi Bakanlığı’nın sponsor olduğu Cornell Maha60 Hızlandırıcı Programının katılımcısı olarak seçildi. Soniya, “Cornell Üniversitesi öğretim üyelerinden bir şeyler öğrenme, tartışmalara katılma ve diğer girişimcilerle işbirliği yapma fırsatı benim için gerçekten bir onur” dedi.