Startup mantrası: Tarımsal atıkları yenilikçi yöntemlerle enerjiye dönüştürün

hulya

New member
Pune: Tarımsal atıkların yakılarak bertaraf edilmesi önemli bir çevresel sorun teşkil etmekte ve hava kirliliğine ve sera gazı emisyonlarına katkıda bulunmaktadır. Buna ek olarak, endüstriler ve enerji üretim sektörleri yanma için ağırlıklı olarak kömür ve yakacak oduna bağımlıdır ve bu da çevresel bozulmayı ve kaynak tükenmesini daha da kötüleştirmektedir. Pune'lu genç bir makine mühendisi olan Krunal Japtap, annesi Sheetal Jagtap ile birlikte, enerji ihtiyaçlarını karşılarken çevresel etkiyi azaltacak sürdürülebilir alternatiflere acil ihtiyaç olduğunu hissetti.

Mobil HAB Biyokütle ünitesi, tarımsal atıkları biyokütle briketlerine dönüştürerek atık yönetimi ve enerji üretimi zorluklarına sürdürülebilir bir çözüm sunar. (Shutterstock (TEMSİLCİLİK GÖRSEL))

Krunal, tarımsal atıkları yenilikçi yöntemlerle enerjiye dönüştürmeyi amaçlayan bir girişim olan HAB Biomass'ı kurdu. HAB Biomass, tarımsal atıkların biyokütle briketlerine verimli bir şekilde dönüştürülmesi için mobil bir ünite sunarak hem atık yönetimi hem de enerji üretimi zorluklarına sürdürülebilir bir çözüm sunuyor. HAB Biyokütle, tarımsal kalıntıları kullanarak ve bunları temiz enerji kaynaklarına dönüştürerek, geleneksel fosil yakıtlara olan bağımlılığı azaltmaya, kirliliği azaltmaya ve sürdürülebilir kalkınmayı teşvik etmeye çalışmaktadır.

Hindustan Times – Son dakika haberleri için en hızlı kaynağınız! Şimdi Oku.

Kırsal bağlantı

Krunal, Pune şehrine yaklaşık 30 kilometre uzaklıktaki Markal köyünden geliyor. Bhosari'deki Priyadarshini Lisesi'nde okudu ve Alandi'deki MIT Mühendislik Akademisi'nde makine mühendisliği okumaya karar verdi.

Krunal, “Mütevazı bir aileden geliyorum ve dolayısıyla okul ve üniversite yıllarımda geliştirdiğim ilk beceri, öğretmenle veya bu konudaki en iyi kişiyle iletişime geçmek ve tüm şüpheleri ortadan kaldırmaktı.” Benim için bu büyük bir olaydı. Üniversite aracılığıyla bir iş, ancak hayatın başka planları vardı. Mumbai'deki Edu-Tech şirketinin bana sunduğu iş profilinden memnun değildim. Konuyu aile üyeleri, profesörler ve öğretmenlerle tartıştıktan sonra işten ayrılma kararımı desteklediler. Startup'lar o zamanlar bir trend değildi ve daha önce hiçbir deneyimim olmadan bir şirket kurmak benim için çok zor bir karardı.”

“Çocukluğumdan beri doğal kaynaklarla iç içe olduğum için kırsal bölgelerde çok sayıda binanın inşa edildiğini fark ettim. Bu yeni binalarla birlikte eski ahırların sayısı da azaldı. Bu yüzden mevcut tüm ahırları ziyaret etmeye ve sahiplerine gübreyle ne yaptıklarını sormaya karar verdim. Ayrıca Tarım Komiseri'nin ofisini de ziyaret ettim ve burada bana solucan gübresi projeleri hakkında bilgi veren yetkiliyle tanıştım. Çorak arazileri verimli arazilere dönüştüren geleneksel bir solucan gübresi işi kurmaya karar verdim. Bu solucan gübresini çiftçilere satmaya başladığımda, ilk akıl hocalarımdan biri bana çiftçi örgütleriyle iletişime geçmemi ve ürünün paketlenmesi üzerinde çalışmamı tavsiye etti. Bu katma değer aynı ürünü 5 katı fiyata satmamı sağladı. Bu ilk girişimcilik dersleriyle, balkon veya teraslardaki bahçecilik segmentini de kapsayacak şekilde pazarımı çeşitlendirdim. Pune, Mumbai gibi şehirlerdeki bu segment ve fidanlıklar için birinci sınıf ambalajlar sunmaya başladım. Ayrıca Katar gibi ülkelere solucan humusu ihraç etmeye başladık ve bunu yapan az sayıdaki firma arasında yer aldık” dedi Krunal.

Tedarik zincirini anlamak

Krunal, ilk şirketinden aldığı dersleri kullandı, aynı zamanda MBA'ini dışarıda tamamladı ve çevrimiçi pazar yerleri ve iş modelleri hakkında bilgi sahibi oldu. “Solucan gübresi işi iyi gidiyordu ama ölçeklenebilirliği hakkında düşünmeye başladım. Bu işi Mumbai, New York veya Delhi'de yapabilir miyim? Cevap olumsuzdu ve ben de sıfırdan başladım. Çiftçilerle konuşmak, yerel pazarı gözlemleyip anlamak, Mumbai gibi büyük şehirlere seyahat etmek ve oradaki iş modellerini anlamak içgörü kazanmama yardımcı oldu. Kırsal ve kentsel alanlarda seyahat ederken bir sorunla karşılaştım. Çiftçiler hasat sonrası tarımsal atıkları yaktı ve bazı tarım işçileri de kalıntıların yakılması kontrolsüz bir faaliyet olduğu için yaralandı. Yangınlar mahalledeki çiftçilerin de zarar görmesine neden oldu” dedi Krunal.

“Çözüm aramaya başladım ve bazı kişilerin artıklardan tek kullanımlık tabak ve bardak yaptığını fark ettim. Bazı firmalar pelet ve briket üretiyordu ancak lojistik sorunlar nedeniyle kâr edemiyorlardı. Oyuncuların karşılaştığı tedarik zinciri sorunlarını anladım. Tarımsal atıkların hacmi büyük ancak ağırlığı düşüktü. Firmalar 10 ton kapasiteli kamyonlara para ödedi ancak araç yalnızca 2 ton malzeme alabildi. Çiftçiler bu sürece dahil olmadı ve bu konulardan haberdar değildi” dedi.

Çiftçileri güçlendirmek

Krunal, çiftçileri güçlendirecek, tarımsal atıklardan para kazanmalarına yardımcı olacak, özellikle kadın tarım işçileri için yerel işler yaratacak, kirliliği azaltacak ve lojistik maliyetlerini azaltarak ve yüksek kaliteli biyoyakıt tedarik ederek sektöre yardımcı olacak bir çözüm düşündü. Krunal, makine mühendisliği bilgisini kullandı ve bir makine yapmaya karar verdi. Danimarka'da biyokömür ve biyokütle peletleri üzerinde çalışan bazı uzmanlara ulaştı. Bu arada Hindistan da Kovid-19 salgınının ortaya çıkmasından hemen önce bir kömür krizinin içindeydi. Endüstriyel kömür tedariği kesintiye uğradı ve bu, Krunal'ın biyokütle peletleri ve briket üretmeye yönelik ikinci girişimine ivme kazandırdı.

Krunal, “Stanford programına seçildiğimde ve daha sonra Delhi'de AYEL (Dr Ambedkar Genç Girişimci Ligi) Ulusal Ödülünü kazandığımda kendimi değerli hissettim. Bu alanın değerli bir şey olduğunu anladım. Bu doğrulama aynı zamanda çiftçilerin karşılaştığı sorunların Hindistan'ın tüm bölgelerinde benzer olduğunu öğrenmeme ve fark etmeme yardımcı oldu. İşte o zaman emisyon kredilerini de öğrendim. Daha sonra Pune'daki BHAU Institute of College of Engineering'de (COEP) kuluçkaya yatırıldım ve startup'lara yönelik Cornell Maha 60 programına seçildim.”

“Endüstriler kazanlar için yakıta ihtiyaç duyuyor ve biyoyakıtlar daha az maliyetli, yüzde 57 daha az CO2 yayıyor ve hammadde yerel olarak mevcuttu. Tarımsal atıkları biyokömüre dönüştürmek için parçalayıcı, ısıtma odası ve şekillendirme ve sıkıştırma ünitesinden oluşan mobil bir ünite geliştirmiştim. Bu cihaz aynı zamanda plastik atıklar için de kullanılabilir. Ürünlerimi geliştirerek briketlerin daha üniform bir boyuta ulaşmasını ve kalorifik değerini artırmasını sağladım. NCL Girişim Merkezi, Hindistan Tarımsal Araştırma Enstitüsü ve Dr. Panjabrao Deshmukh Krishi Vidyapeeth, Akola,” dedi Krunal.

“Çoğu şirket enerji depolama veya kozmetik sektörlerine odaklanırken çelik sektörünün bir şekilde göz ardı edildiğini fark ettim. Bunun üzerine Hindistan Çelik Otoritesi'ne başvurdum ve onlarla çalışmaya başladım. Şu anda aynı zamanda Yeşil Çelik girişimini desteklemek için Çelik Bakanlığı Ulusal Görev Gücü'nün (IAS dışı) bir üyesi olarak da çalışıyorum” dedi.

Krunal, birimin ekonomisini şöyle anlattı: “İki gelir kaynağımız var. Biri makinemizin satışından, ikincisi ise pelet ve briket satışından geliyor. Makinenin ticarileştirilmesi son aşamalardadır ve bazı ürün geliştirmeleri planlanmaktadır. Normalde ödüyoruz ₹3 ila ₹Talaş için kg başına 4 ve ₹Pirinç kabuğu için 2. İşleme çabası yaklaşık ₹2 ve satış fiyatı ₹10 ila ₹15. Biochar fiyatları arasında ₹20 ila ₹30.”

Sonraki adımlar

Genişleme planlarını paylaşan Krunal, “Şirketlerden, atıkların azaltılmasını ve genel olarak çevresel etkiyi teşvik etmek amacıyla Genişletilmiş Üretici Sorumluluğu (EPR) politikalarına uymaları yönünde talepler alıyoruz.” Araçlarımızı Nisan ayından itibaren ticarileştirmeye başlayacağız, bu bize yardımcı olacak. hızla genişlemesine yardımcı olacaktır. Bugün teknolojide güçlüyüz ve sosyal ve çevreye duyarlı 15 üyeden oluşan bir ekibe sahibiz. Uzun vadede döngüselliği ve sürdürülebilirliği vurgulayarak atık sektörünün tamamında önemli bir oyuncu olacağımızdan eminiz. Yeşil enerji çözümüne doğru evriliyoruz ve toplumumuz, çevremiz ve ülkemiz üzerinde olumlu bir etki yaratmaya çalışıyoruz. Biyokütle, biyokömür ve biyoyakıt endüstrisinin geleceğin endüstrisi olduğuna inandığımız için şirketimiz için 80 yıllık bir planımız var.”