Startup mantrası: Yeşil enerjiyle başarıya ulaşın

hulya

New member
Pek çok girişimciden biri olan Ashvin Patil, Başbakan Narendra Modi’nin geçtiğimiz günlerde G20 zirvesinin oturum aralarında “Küresel Biyoyakıt İttifakı”nı duyurmasını coşkuyla izledi. Sonuçta, duyurunun bir pazar fırsatı yarattığı bildiriliyor ₹Ashvin ve yakın arkadaşı Chaitanya Korgaonkar’ın 2016-17’de ortak kurduğu Biofuels Junction da dahil olmak üzere Hintli biyoyakıt şirketleri için 4.153 milyar.

Chaitanya Korgaonkar (solda) ve Ashvin Patil, Biofuels Junction’ın kurucu ortakları. (HT FOTOĞRAF)

Biofuels Junction, bir toplama şirketi olarak başladı ancak tarım ve ormancılık malzemelerinin toplanmasından müşterilerin buhar sözleşmeleri ve tesislerinin yönetimine kadar katı biyoyakıt değer zincirinde tam hizmet sağlayıcısına dönüştü.

Köklere geri dön

Ashvin, Maharashtra’nın Vidarbha bölgesindeki Amravati bölgesinden geliyor ve nesillerdir çiftçilikle uğraşıyor. Mumbai’deki Veermata Jijabai Teknoloji Enstitüsü’nde (VJTI) üretim mühendisliği okudu ve birkaç yıl Pune yakınlarında ve Andhra Pradesh’te ev aletleri sektöründe çalıştı. Daha sonra MBA eğitimini tamamladıktan sonra yatırım bankacılığına yöneldi ve yaklaşık 18 yıl boyunca hisse senetleri alanında çalıştı. Ashvin’in 2000 yılından bu yana yakın aile dostu olan Chaitanya, devlet bankacılığı, strateji ve çöpçatanlık konularında uzmanlaşmış çeşitli şirketlerle çalışmıştı.

Ashvin, “12. Sınıfa geldiğimde memleketimde tarım uygulamaları görmüştüm. Chaitanya ve ben tarımla ilgili kendi başımıza bir şeyler yapmak istedik.” Hindistan bir tarım ülkesi olduğu için bunun ölçeklenebilir olacağını düşündük. İşlerimizle meşgul olduğumuz için 2016-17’de iş fırsatlarını aramaya başladık. Hafta sonlarını farklı iş fikirleri arayarak, temel araştırma yaparak, temel çalışmaları yaparak ve fikri doğrulayarak geçirirdik.

“Memleketime gittiğimde tarım artığı olan soya kabuğundan yapılmış bir briketle karşılaştım. Hasat sonrası ile ilgili birçok ürün görmüştüm ama tarım artıklarından yapılan bu ürünü merak ediyordum. Ancak bir emtia olduğu için başarısı konusunda şüpheliydik. Bu fikri doğrulamak için, bu ürünü biri Nagpur’dan, diğeri Sinnar’dan olmak üzere iki farklı endüstriyel kullanıcı üzerinde test ettik ve bu kullanıcıların 2012’den bu yana bu tür briketleri mutlu kullanıcıları olduklarını görünce şaşırdık. Dahili bir anket gerçekleştirdik ve sektör genelinde umut verici bir yanıt aldık.”

Gün doğumu sektörü

Ashvin ve Chaitanya’ya göre biyoyakıtlar çeşitli nedenlerden dolayı geleceğin sektörüdür. “Biyoyakıtları araştırırken büyük veya pan-Hindistanlı bir oyuncunun olmadığını gördük. Ayrıca üç ana nedenden dolayı arz ve talep arasında bir boşluk vardı: kalite, tedarik tutarlılığı ve ürün uyumluluğu. Ürünün kalitesi lokasyona ve üreticiye göre değişiyordu, ürünün uzun süre saklanması gerektiğinden teslimatta tutarlılık yoktu ve standartlar karşılanmadığı için uyumluluk eksikliği vardı. Dolayısıyla bunun büyük kullanıcılar için değer önerimiz olabileceğini ve bu boşlukları kapatarak bir iş kurabileceğimizi hissettik” dedi Chaitanya.

Girişimci ikili bu sektöre girmeye karar verirken Chaitanya da platform tabanlı bir çözümle sektörde devrim yaratmayı düşündü. Chaitanya daha önce devlet alımları için bir açık artırma platformu geliştirdiğinden, biyoyakıt ürünlerini bir e-platformda satmak için bir platform geliştirme fikrini ortaya attı.

Ashvin, “Birkaç şirketle iş birliği yaparak biyoyakıt ürünlerini e-satın almaya başladık. Kısa sürede, bunlar B2B satışlar olduğundan, daha uzun teslimat süresi ve daha uzun kredi süresi nedeniyle ticaret işleminin mümkün olmadığını fark ettik. Tipik bir endüstri modelinin üretim, ileri entegrasyon, lojistik toplayıcı ve diğer yönleriyle uğraştık. Bu özel endüstrinin, briket ve pelet gibi katı biyoyakıt üretmek için hammaddenin yerel olarak tedarik edilmesi nedeniyle dağıldığını anladık. Biyoyakıt Kavşağı’nı bu Haberin Detaylarıa dayanarak oluşturduk ve 2018’den itibaren tüm süreçleri ve ölçeklenebilir bir iş modelini uygulamaya koyduk.”

bulgular

Ashvin ve Chaitanya, biyoyakıt işinin geleneksel olarak yürütülmesi halinde ölçeklenebilir olmayacağını iddia ediyor. İşte bu yüzden bir e-platform başlatmaya karar verdiler. Ama önce çok şey öğrenmeleri gerekiyordu çünkü geleneksel yolu seçmediler.

Ashvin, “Katı biyoyakıtlar, nem içeriği yüzde 15’in altında olan her türlü tarımsal artığın sıkıştırılmasıyla üretiliyor. Bu tarımsal kalıntı ticari bir makineye yerleştirildiğinde, yüksek basınç ve darbe kullanarak gevşek biyokütleyi briket adı verilen silindirik bloklara dönüştürür. Su veya kimyasal madde kullanılmaz. Ancak biyokütlenin hafif olması nedeniyle büyük miktarların uzak mesafelere taşınması veya temin edilmesi mümkün değildir. Navlun maliyetleri başlangıçtaki hammadde maliyetlerini aşıyor ve dolayısıyla Hindistan genelinde biyoyakıt üretim kapasiteleri belirli bir noktadan sonra ölçeklendirilemiyor. Bu nedenle kurumsal tarzda büyük üretim tesisleri kurmak mümkün olmuyor ve biyoyakıt ürünlerinin üretimi her zaman hammadde kaynağına yakın yerlerde gerçekleşiyor.”

“Dolayısıyla kaliteyi sağlamak ve kendi üretim, franchise veya ortak girişim bazlı üretim birimlerimiz aracılığıyla geniş bir tedarik tabanına sahip olmak için hammadde tedarikine yönelik standart işletim prosedürleri (SOP) geliştirdik. Uyum açısından yetkin bir ekip kurmamız gerekiyordu. Yetenekli yerel ekibimiz, otomasyon ve ülke çapındaki tedarikçi ağımızla birleştiğinde, yalnızca birkaç yıl içinde olağanüstü bir büyüme elde etmemize yardımcı oldu” dedi Ashvin.

Chaitanya şunları söyledi: “Alışılmadık bir endüstri için çalışanları işe almak ve bir ekip oluşturmak zor bir işti. Tedarikçi sorunlarını anlamak için 200’e yakın briket fabrikasını ve biyoyakıt tedarik zinciriyle ilgili sorunlarını öğrenmek için 100 endüstriyi ziyaret etmek zorunda kaldık. Bu bilgilerin çalışanlara, özellikle de sahadakilere aktarılması gerekiyordu. Yeni çalışanları eğitmemiz ve tazminatlarını ödememiz gerekiyordu.”

Bulut tabanlı platform

Ashvin, Biofuels Junction’ın ticaretin yürütülmesi için benzersiz bir e-platform olduğunu iddia ediyor. “Tüm bulgularımızı çevrimiçi platforma entegre ettik. Artık briket ve peletlerin ötesinde ölçeklenebilir. Platform, büyük miktarlarda sıkıştırılmış biyogaz (CBG), ikinci nesil etanol (2G) tedarikine veya belirli yerlerde biyokütlenin ham kullanımına olanak sağlıyor. Bu sektörde ve iş dünyasında hayatta kalmak için kritik öneme sahip bir çevrimiçi ticaret işleme platformu oluşturan ilk şirketiz. Yakın zamanda ilk tur dış finansmanımızda önemli (açıklanmayan) bir miktar aldığımız için çabalarımız fark edildi.”

Ashvin şunları söyledi: “Biyoyakıt Kavşağı’nda şu anda 120 müşteriye hizmet veren 450 kayıtlı teslimat noktası bulunuyor. Bu, ilgili her alıcı için yaklaşık dört üretim yeri anlamına gelir. Bir teslimat yerini kaydettiğimizde, yer personelimiz üretim tesisini ziyaret eder, mevcut altyapıyı, sınırlamalarını, kullanım şeklini ve SOP’lerimizi takip etmeye istekli olup olmadıklarını anlar. Bu bize tedarikçiyle sözleşme yapma ve ölçeklenebilir büyüme sağlama güvenliği sağlıyor. Teslimat ortakları için kapsamlı destek sunuyoruz. Ödemelerin zamanında yapılması ve makine yatırımına ilişkin endişeleriniz, franchise veya ortak girişim modeliyle ya da kendi üretim birimlerimiz aracılığıyla tarafımızdan çözülecektir.”

“Bazı OEM’ler müşterilerine tavsiyelerde bulunuyor (biyoyakıt tüketici endüstrisi) ve belirli malzeme türleri için belirli koşullar belirliyor. OEM, üretim biriminin yakınındaki hammadde mevcudiyetinden haberdar olmayabilir. Bu detayları anlamayan kullanıcılar dahil edilmeyecektir. Ashvin, tedarikçilere zamanında ödeme yapılmasını sağlamak için işletme sermayesi yönetimimizi optimize ediyoruz” dedi.

Ashvin, “Lojistik maliyetleri kırsal üreticiler ve bizim için karlılığı belirliyor” dedi. Bu nedenle geniş bir tedarikçi tabanı lojistik maliyetlerini düşürme eğiliminde ve platformumuz maliyetleri düşürmeye çalışıyor. Kârlı olmamıza ve nakit harcamamamıza rağmen marjlarımız çok büyük değil ancak operasyonel verimliliğimiz var. Ölçeklenebilirlik marjlarımızı daha da artıracak. KOBİ endüstrisinde de biyoyakıtlara doğru büyük bir değişim görüyoruz ve hükümet de bunu teşvik ediyor. Sektörde güçlü rüzgarlar var ve bundan en çok bizim gibi organize oyuncular faydalanacak. Küresel Biyoyakıt İttifakı girişiminden doğacak büyük fırsatlara hazırlanıyoruz. İş operasyonlarımızı genişletmek için finansman turunu tamamladık.”

Genişleme planları

Ashvin, “Bizim için büyük bir pazar olduğu için Güney Hindistan’a odaklanacağız. Ayrıca biyoyakıt talebinin artmasını beklediğimiz kamu sektörünü de araştıracağız. Daha da ölçeklendirmek için yaklaşık sekiz ay içinde yeni bir finansman turu daha gerçekleştireceğiz.”